Forume „Lietuva diasporoje: tobulėti, augti, garsinti, su(si)žinoti“ – užsienio lituanistinių mokyklų mokytojai kalbės apie kalbos išsaugojimą

Liepos 29 d. 14 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks forumas „Lietuva diasporoje: tobulėti, augti, garsinti, su(si)žinoti“, skirtas užsienio lituanistinių mokyklų mokytojams, lituanistiniam ugdymui.

Nuo Šiaurės ir Pietų Amerikos iki Australijos ir Europos – visuose pasaulio žemynuose yra lituanistinių mokyklų. Daugiau nei 220 užsienio lituanistinėse mokyklose mokosi pasaulio lietuvių vaikai. Lituanistinių mokyklų vadovai, pedagogai – tie ambasadoriai pasaulyje, kurie padeda išeivijos vaikams, šeimoms išsaugoti lietuvių kalbą, tradicijas, šaknis ir tapatybę.

Šiuo metu Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijoje Vilniuje jau ketvirtus metus vyksta Lituanistinės studijos. Šiemet 31 užsienio lituanistinių mokyklų mokytojas tobulina lietuvių kalbos, pedagoginius ir kitus įgūdžius, keičiasi patirtimi su Lietuvos mokytojais ir iš arti susipažįsta su šalies kultūra, istorija ir papročiais.

„Po pandemijos į Vilnių atvyko užsienio lituanistinių mokyklų mokytojai iš Amerikos, Airijos, Jungtinės Karalystės, Baltarusijos, Karaliaučiaus srities. Manome, kad reikia kalbėti apie diasporą, lituanistinį švietimą svetur, skleisti gerąją žinią apie ten dirbančius mokytojus. Juk ant gimtosios kalbos stuburo tarytum laikosi visas mūsų tapatybės pamatas. Visa tapatybės sluoksnių mozaika. Šiandien reikia beprotiškai daug kūrybos energijos, kad išlaikytume lietuvybę, lietuvių kalbą, kultūrą kaip tam tikrą gravitacijos lauką, kuris trauktų. Ir valstybę reikia perorientuoti į kitokią strategiją“, – sako VDU Švietimo akademijos Lituanistikos ir tarptautinių programų centro vadovė Vilma Leonavičienė.

Forume dalyvaus  Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė, Užsienio reikalų viceministras Egidijus Meilūnas, VDU Lituanistinių studijų dalyviai, VDU Švietimo akademijos Lituanistikos ir tarptautinių programų centro vadovė V. Leonavičienė, Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkė, Seimo narė Dalia Asanavičiūtė, Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo reikalų komisijos pirmininkė Alvija Černiauskaitė,  VU profesorė  Meilutė Ramonienė, komunikacijos ekspertas, renginių organizatorius, pilietiškų iniciatyvų autorius Alkas Paltarokas.

SVARBU! Laikantis saugumo reikalavimų, žiūrovai įleidžiami tik pagal išankstinę registraciją ir ne anksčiau nei likus 15 min. iki renginio. Lankytojai, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių, į renginį neįleidžiami. Dalyviams būtina dėvėti apsaugines (medicinines) veido kaukes arba respiratorius, laikytis saugaus atstumo, naudotis rankų dezinfekcijos priemonėmis. Atėjus į renginį, privaloma užpildyti COVID-19 anketą. Norintieji dalyvauti renginyje turi registruotis. Atsiprašome už nepatogumus.

Trumpai apie renginį

liepos 29 d.