Prezidentūroje pristatytas ukrainiečių, gyvenančių Lietuvoje, poreikių tyrimo rezultatas

Rugsėjo 11 d. Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Pirmoji ponia Diana Nausėdienė  susitiko su programos „Kurk Lietuvai“ dalyvėmis iš Ukrainos, kurios pristatė ukrainiečių, gyvenančių Lietuvoje, poreikių tyrimų rezultatus.

Atlikti juos „Kurk Lietuvai“ atstovėms Viktorijai Didenko, Katerynai Latyš ir Ksenijai Jerofejevai padėjo Ukrainos centro bei Vytauto Didžiojo universiteto komandos. Pusmetį trukę tyrimai startavo 2023 metų pavasarį, duomenys buvo renkami visuose Lietuvos regionuose.

„Nuoširdžiai dėkoju žmonėms, atlikusiems tyrimus, kurių rezultatai bus nukreipti į Lietuvoje gyvenančių Ukrainos žmonių gerovės kūrimą. Konkrečiais duomenimis grįstas Ukrainos centro veiklos planavimas ir vykdymas sukurs sąlygas tolesnei sėkmingai veiklai, prisidės prie kokybiškesnių paslaugų teikimo ukrainiečiams. Suteiktos žinios pasitarnaus ne tik Lietuvoje esančioms jų bendruomenėms, bet ir pravers grįžus į Ukrainą“, – sakė D. Nausėdienė.

Atliekant tyrimus nustatyta, kad šiuo metu ukrainiečiai labiausiai domisi galimybėmis mokytis kalbų. Anglų ir lietuvių kalbų mokymasis buvo įvardytas kaip vienas pagrindinių. Taip pat ukrainiečiams svarbūs kultūriniai poreikiai: renginiai, galimybė išlaikyti ryšį su savo kultūra ir kalba, identiteto išsaugojimas.

Žmonės, dalyvavę apklausose, nurodė, kad juos domina jų vaikų švietimo galimybės Lietuvoje, jie norėtų daugiau užsiėmimų savo vaikams mokyklose, o patys reiškė didelį susidomėjimą galimybėmis tobulėti profesinėje srityje, įgyti naujų žinių ir įgūdžių.

Identifikuota, kad vienam iš penkių vaikų iki 18 metų reikalinga profesionali psichologų pagalba. Apklaustieji išsako psichosocialinių paslaugų poreikį ir tai koreliuoja su tarptautinio tyrimo duomenimis, kad amžius grupėje nuo 13–15 metų asmenys yra labiausiai paveikti karo.

„Ukrainos centro unikalumas glaudžiai susijęs su aplinka, kurioje centras įsikūręs, – Vytauto Didžiojo universitete. Užsienio šalių atvejų analizė parodė, kad tik keliose valstybėse turime panašių bendradarbiavimo pavyzdžių. Mūsų koncepcija paremta holistiniu požiūriu ir koncentruojasi į visokeriopos pagalbos teikimą ukrainiečių bendruomenei Lietuvoje. Ukrainos centre susijungia akademinė bendruomenė, nevyriausybinis, viešasis ir privatūs sektoriai – tai mūsų stiprybė ir išskirtinumas“, – pabrėžė D. Nausėdienė.

Pirmosios ponios teigimu, projektų metu užsimezgęs Ukrainos centro bendradarbiavimas su Europos kultūros institutais ir ukrainiečių bendruomenėmis Lietuvos regionuose ir toliau leis plėstis tarpusavio supratimui per organizuojamus pažintinius renginius, bendrus projektus centre bei užtikrins centro veiklos tvarumą ir tęstinumą.

„Tikiuosi, kad visi įgyvendinami projektai taps puikiu bendradarbiavimo pavyzdžiu ir prisidės prie mūsų Ukrainos centro strateginio tikslo įgyvendinimo – paramos Ukrainai integracijos kelyje į Europos Sąjungą“, – teigė D. Nausėdienė.

Tyrimų pristatyme bei vėliau vykusioje diskusijoje taip pat dalyvavo VDU rektorius profesorius Juozas Augutis,  Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta, VDU Komunikacijos projektorė Vilma Bijeikienė, VDU Švietimo akademijos Lituanistikos ir tarptautinių programų centro vadovė Vilma Leonavičienė.

Lietuvos Respublikos Prezidentūros kancleliarijos pranešimas spaudai.

Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuotraukos/ Eitvydas Kinaitis