VDU Pasauliniame lietuvių kalbos ir kultūros vasaros forume – dėmesys užsienio lituanistinių mokyklų mokytojams

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko Pasaulinis lietuvių kalbos ir kultūros vasaros forumas, jo dalyviai ir svečiai kalbėjo apie lietuvių kalbos ir lietuvybės sklaidos galimybes, lituanistinio ugdymo svetur patirtis, procesus ir svarbą. Jau daugiau nei 19 metų Vytauto Didžiojo universitetas rengia lietuvių kalbos ir kultūros kursus užsieniečiams ir trečius metus organizuoja intensyvias lituanistines studijas užsienio lituanistinių mokyklų mokytojams. Šiemet COVID-19 koreguoja ir vasaros mokyklų planus, tad iššūkiai paverčiami naujomis ir netikėtomis lietuvių kalbos ir lietuvybės sklaidos galimybėmis. Forumu pradėti nuotolinių studijų kursai mokytojams, gyvenantiems ir dirbantiems svetur, taip pat įvairiose pasaulio šalyse lietuvių kalbos, kultūros, istorijos besimokantiems studentams.

Forumo dalyvius ir svečius sveikino bei apie lituanistinio ugdymo svarbą kalbėjo pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė, Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas akademikas Eugenijus Jovaiša, VDU rektorius prof. dr. Juozas Augutis, Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus pavaduotoja informacijos išteklių ir paslaugų plėtrai Sandra Leknickienė. Forume taip pat dalyvavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Užsienio lietuvių skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Žemgulienė, VDU Švietimo akademijos kanclerė prof. dr. Vilija Salienė, Švietimo mainų paramos fondo Aukštojo mokslo programų skyriaus vadovė Kristina Raukštienė, Nacionalinės bibliotekos Dokumentų paveldo tyrimų departamento Lituanistikos skyriaus vyriausioji metodininkė-tyrėja, lietuvių išeivijos publikuoto paveldo puoselėtoja ir skleidėja dr. Dalia Cidzikaitė, Lituanistinių studijų dėstytoja, Vilniaus lietuvių namų mokytoja metodininkė Greta Botyriūtė-Skiotienė. Forumą moderavo VDU Tarptautinių ryšių departamento Švietimo akademijos Tarptautinių ryšių skyriaus vadovė, lietuvių kalbos ir kultūros kursų vadovė Vilma Leonavičienė.

Vasaros pradžioje pasklido džiugi žinia, kad pirmoji šalies ponia D. Nausėdienė priėmė Pasaulio lietuvių bendruomenės kvietimą ir sutiko globoti po visą pasaulį pasklidusios lietuvių diasporos lituanistinio švietimo veiklą. Sveikindama susirinkusiuosius D. Nausėdienė atkreipė dėmesį, kad forumo dalyviai prisideda prie stiprios, vieningos valstybės, vieningos kultūrinės bendruomenės formavimo per lituanistinį švietimą ir lietuvių kalbos sklaidą pasaulyje. Pirmoji šalies ponia džiaugėsi, kad Pasaulio lietuvių bendruomenės švietimo tarybos atlieka labai svarbų darbą koordinuodamos lituanistinį švietimą daugybėje šalių, todėl užsienyje gyvenančių, dirbančių lietuvių vaikai gali mokytis lietuvių kalbos.

Pasak lietuvių kalbos ir kultūros kursų vadovės Vilmos Leonavičienės, nors įprastai studijos vyksta Lietuvoje, gyvai susibūrus lituanistinio ugdymo mokytojams ir studentams iš viso pasaulio, labai trūksta gyvo žmogiško kontakto, kursai nuotoliniu būdu yra ir iššūkis, ir galimybė. Anot jos, kursų poreikis yra didelis ir tai rodo dalyvių skaičius: net 25 užsienio lituanistinių mokyklų mokytojai iš 10 pasaulio šalių nuotoliniu būdu tobulins lietuvių kalbos, pedagoginius ir kitus įgūdžius, dalinsis patirtimi su Lietuvos pedagogais, kultūros, meno atstovais. Į studijas jungiasi 115 studentų iš įvairių pasaulio kampelių. „37 šalys švęs lietuvybę, lietuvių kalbos ir kultūros šventę. Neabejojame, kad nuotolinės studijos turės kitokią kokybę, iššūkį“, – mintimis dalijosi V. Leonavičienė.

Forumo transliacijos įrašą galima pasižiūrėti.