VDU Švietimo akademijos mokslininkai kartu su kitomis ES šalimis sukūrė fizinio aktyvumo žaidimus ir Europai pristatė inovatyvią judriųjų žaidimų metodiką

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos (ŠA) mokslininkai prof. dr. Marc Lochbaum ir doc. dr. Aušra Lisinskienė dalyvavo tarptautiniame projekte „Pagalba mokytojams skatinant vidutinio ir didelio intensyvumo vaikų fizinį aktyvumą“ angl. Supporting teachers to maximise enjoyable MVPA” (Projekto Nr. 2019-1-EE01-KA201-051595), kurio tikslas –  gerinti paauglių sveikatą, sukuriant jiems skirtus šiuolaikiškus, motorinius įgūdžius lavinančius sportinius žaidimus. Mokslininkai džiaugiasi, kad Lietuvai ir visai Europai šio projekto pagrindu pristato naują žaidimų metodiką ir inovatyvius žaidimus, kurie yra orientuoti į vidutinį ir aukštą fizinį aktyvumą. Mokslininkai akcentuoja, kad ši metodika ir 100 fiziškai aktyvių video žaidimų yra išversta į 5 ES šalių kalbas: lietuvių, anglų, estų, suomių ir slovėnų kalbas.

Šie žaidimai skirti naudoti fizinio ugdymo pamokų ar sporto treniruočių metu. Mokslininkai teigia, jog remiantis Pasaulinės Sveikatos Organizacijos (PSO) duomenis net 82 % vaikų ir paauglių nepasiekia rekomenduojamos fizinio aktyvumo normos būti fiziškai aktyviais bent valandą per dieną, vaikų antsvoris ir nutukimas kelia didelį susirūpinimą visame pasaulyje, tad tokio pobūdžio intervencijas reikėtų pradėti pakankamai ankstyvame vaikų amžiuje ir įtraukti kiek įmanoma daugiau vaikų. 

Mokslininkai pabrėžia, kad tuo tikslu pasirinkta mokyklos, ugdymo aplinka, siekiant įtraukti kuo daugiau vaikų ir prisidėti prie įvardintos globalios problemos, o žaidimai buvo testuojami naudojant Polar sistemą taip užtikrinant, kad jie išties pasiekia bent vidutinį ar intensyvų vaikų fizinio aktyvumo lygį. Doc. dr. Aušra Lisinskienė džiaugiasi, kad projekto metu sukurti skirtingų šalių sporto žaidimai yra labai įdomūs patiems vaikams ir akcentuoja itin svarbų vaikų vaidmenį projekto metu.„Mums buvo labai svarbus vaikų vertinimas ir siekis išgirsti vaikų balsą. Žaidimus išbandė ir savo nuomonę išreiškė visų partnerių šalių vaikai. Jie buvo šio tyrimo proceso tikrieji ekspertai”, – pasakoja tyrėja.

Šiame projekte kartu su Vytauto Didžiojo universitetu, partneriai yra ir Vilniaus Universitetas, Tartu universitetas, Liublianos universitetas iš Slovėnijos ir Sporto ir sveikatos mokslų tyrimo centras LIKES iš Suomijos. Projektas „Supporting teachers to maximise enjoyable MVPA” prasidėjo 2019 metais ir baigsis 2022 metų spalio mėnesį.  

Šį projektą remia Europos Komisija per Erasmus+ Strategines partnerystes bendrojo ugdymo srityje.