VDU rektorius J. Augutis: „Ukrainos laisvė yra mūsų visų laisvė“

„Išties sudėtinga dirbti, kuomet nesijauti saugus. Vedi paskaitą ir pradeda gausti oro antskrydžių pavojaus signalai, turi baigti darbą ir nusileisti į slėptuvę, o kur dar dingstanti elektra, ryšio ir interneto sutrikimai“, – jau daugiau nei dvejus metus taip gyvena Kijevo Taraso Ševčenkos nacionalinio universiteto Baltistikos centro vadovas prof. Igoris Koroliovas.

Rugpjūčio 24 d. minima Ukrainos Nepriklausomybės diena, pasak Igorio, ši diena ypač reikšminga ir aktuali karo metu. „Šiandien mano mintys apie taiką, saugumą, gerumą ir meilę“, – teigia Igoris.

 

Darbas padeda įveikti sunkumus

Šią vasarą Igoris dalyvavo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos Lituanistinėse studijose. Igorio studentai ukrainiečiai lankė lietuvių kalbos ir kultūros vasaros kursus. „Man asmeniškai tokia patirtis neabejotinai naudinga, nes suteikia galimybę susipažinti su kolegomis iš įvairių šalių ir užmegzti kontaktus tolesniam bendradarbiavimui. Vasaros kursų metu organizatoriai daug dėmesio skiria šiuolaikiniams lietuvių kalbos mokymo metodams, o tai man ypač naudinga ir reikalinga norint tobulėti ir augti kaip dėstytojui“, – pasakoja profesorius iš Ukrainos.

Igoris Koroliovas

Paklaustas, kas padeda jam ir kolegoms išgyventi baisiomis karo sąlygomis ir išlaikyti tikėjimą rytojumi, profesorius atsako: „Remdamasis savo asmenine patirtimi, galiu pažymėti, kad būtent darbas, bendravimas su kolegomis ir mokiniais padeda psichologiškai susidoroti su nerimu, įveikti sunkumus ir siekti būti naudingam visuomenei sudėtingoje situacijoje. Paskaitos, darbas su studentais, konferencijos organizavimas Lietuvoje, kiti akademiniai darbai padeda atitrūkti nuo liūdnos kasdienybės“.

Ukrainos laisvė yra mūsų visų laisvė

Šiandien VDU esančiame Ukrainos centre Vilniuje vyko Ukrainos nepriklausomybės dienos minėjimas, kur dalyvavo Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė, įvairių šalių ambasadoriai, VDU rektorius Juozas Augutis, VDU Komunikacijos prorektorė Vilma Bijeikienė bei kiti svečiai. Renginio metu VDU rektorius Juozas Augutis pabrėžė, jog ši diena simbolizuoja tautos laisvės, orumo ir nepriklausomybės siekį.

VDU akademinė bendruomenė palaiko ir remia Ukrainą šiuo sunkiu metu. „Intelektualinės minties galia buria, vienija, teikia paguodos ir erdvės naujiems impulsams bei laisvės idėjoms. Toks yra ir VDU Ukrainos centras, kuris tapo saugumo sala ukrainiečiams Lietuvoje. Čia vykstantys renginiai ir susibūrimai padeda išlaikyti ryšį su tėvyne, įkvepia vilties ir suteikia drąsos akistatoje su ateitimi – kai Ukraina bus laisva“, – teigė VDU rektorius prof. J. Augutis.

Galiausiai VDU rektorius dar kartą pabrėžė: „Ukrainos laisvė yra mūsų visų laisvė. Todėl šiandien reiškiame tvirtą palaikymą Ukrainai ir jos žmonėms. Mes esame kartu su jumis“.

 

                                          Vyrauja savitarpio pagalbos ir palaikymo dvasia

Nuo 2022 m. birželio VDU Švietimo akademijoje Vilniuje veikiantis Ukrainos centras ne tik telkia Lietuvoje įsikūrusią ukrainiečių bendruomenę, bet ir rūpinasi jos poreikiais, siūlo atvirą kultūros, švietimo ir bendruomeninių paslaugų erdvę, rengia Lietuvos ir tarptautinius ekspertus įtraukiančias konferencijas.

Šią vasarą trečiąsyk Ukrainos centre įvyko vasaros stovyklos, kurios subūrė tiek ukrainiečių, tiek lietuvių vaikus. Stovyklose dalyvavo net 111 vaikų. Šios vasaros stovyklos tema – „Kelionės aplink pasaulį“, tad kiekvieną stovyklos savaitę vaikai per skirtingus užsiėmimus, žaidimus ir patyrimines veiklas nagrinėjo skirtingus pasaulio žemynus: Šiaurės ir Pietų Ameriką, Aziją, Afriką ir Europą. Su ukrainiečiais dirbanti VDU Tarptautinių ryšių koordinatorė Laura Lapinskė pabrėžia gavusi ne vieną svarbią pamoką. „Šiandien ir minėjime skambėjo ukrainiečių moterų bei vaikų chorų, atlikėjų dainos, man gera, kuomet centre tiek dienos metu, tiek vakarais vyksta repeticijos, dirbtuvės bei paskaitos. Džiaugiuosi galėdama prisidėti prie centro veiklų, per kurias iš darbuotojų ir savanorių kolektyvo nuolat mokausi sutelktumo, dėmesingumo, atkaklumo, bendrystės. Čia jaučiu stiprią bendruomeniškumo, savitarpio pagalbos ir palaikymo dvasią, kuri įkvepia toliau veikti, kurti ir rūpintis vieni kitais“, – sako L. Lapinskė.