Balandžio 23 dieną, antradienį, Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) organizuoja seminarus mokytojams, mokyklų ir gimnazijų darbuotojams bei vadovams. Profesinio tobulėjimo mokymų metu mokyklų atstovai galės pagilinti bei praplėsti žinias pagal savo mokomą dalyką ar pasirinkti bendrojo ugdymo seminarą.
Keturių akademinių valandų trukmės užsiėmimuose VDU dėstytojai dalinsis savo žiniomis, patirtimi bei kvies mokytojus diskutuoti apie tam tikros mokslo srities aspektus, lyderystės svarbą ar tarpusavio santykius darbe. Šie seminarai – tai puiki galimybė pabendrauti, pasidalinti mintimis bei užmegzti ryšius su kolegomis bei savo srities profesionalais. Seminarų metu įgytos žinios, užmegzti ryšiai pravers tiek profesinėje, tiek ir asmeninėje veikloje.
Registruojantis rekomenduojama rinktis savo srities arba bendrojo ugdymo seminarą. Svarbu atkreipti dėmesį, kad visų sričių seminarai vyks vienu metu ir skirtinguose VDU fakultetuose bei erdvėse, todėl pasirinkti galima tik vieną.
Apie tikslią seminaro vietą ir auditoriją mokytojai bus informuojami kartu su registracijos patvirtinimu, registracijos anketoje nurodytu elektroniniu paštu.
Seminarus mokytojai gali rinktis pagal konkrečią temą.
Aplinkos ir ekonomikos suderinamumas
Lektorė: dr. Genovaitė Liobikienė
Laikas: 10:00 val.
Ekonomikos vystymasis yra vienas iš pagrindinių politikos tikslų. Tačiau ekonomikos vystymasis yra neatsiejamas nuo aplinkos. Gamtinės aplinkos poveikis ekonomikai daugiausia pasireiškia per tiekiamus gamtos išteklius, o ekonomikos sektorius labiausiai veikia aplinką grąžindamas jai gamybines atliekas ir taip ją užteršdamas.
Šių seminaru metu diskutuosime kaip kinta aplinkos ir ekonomikos sąveika vystantis ekonomikai; ar įmanoma pasiekti, kad ekonomikai augant, neigiamas poveikis aplinkai mažėtų ar bent jau nedidėtų, tai yra kad mažėtų gamtos išteklių srautai iš aplinkos į ekonomikos sektorių ir teršalų srautai iš ekonomikos sektoriaus į aplinką?
1 stiklinė pieno = 1 saldus sūrelis
Lektorės: doc. Lina Ragelienė, dr. Violeta Vaitkevičienė, doc. Simona Sutkuvienė
Laikas: 10:00 val.
Ar žinote, kad pasigaminti saldų sūrelį yra keliolikos minučių darbas? Eksperimentuokime: stiklinė pieno, keli mėgstami ingredientai iš mūsų virtuvės ir gera nuotaika. Koks pienas tinkamiausias? Kodėl? Ar visi ingredientai duos vienodo dydžio sūrelį? Kaip tai susiję su chemija? Į šiuos ir kitus klausimus atsakysime po nuotaikingų bandymų.
Matematika pristatymuose. Ar galima kitaip?
Lektoriai:
Paskaita-diskusija: prof. Roma Kačinskaitė, asist. Rūta Užupytė
Praktiniai užsiėmimai: prof. Roma Kačinskaitė, prof. Ričardas Krikštolaitis, doc. Sigita Urbonienė, asist. Rūta Užupytė, asist. Simona Staskevičiūtė
Laikas: 10:00 val.
Matematikai, matematikos mokytojai formules rašo ne tik lentoje, sąsiuviniuose, tačiau dažnai turi jas rinkti ir kompiuteriu. O tai, pripažinkime, gana sudėtinga. Paskaitos metu aptarsime, kaip tvarkingai ir korektiškai turėtų atrodyti matematinis tekstas, surinktas kompiuteriu, pagrindines formulių rinkimo taisykles ir kitus aktualius klausimus.
Praktiniai užsiėmimai (3 ak. val.):
Praktinių užsiėmimų metu patys galėsite išbandyti nestandartinius matematinio teksto rinkimo ir skaidrių rengimo įrankius, bei juos panaudoti susikuriant pamokos medžiagą, kontrolinio darbo užduotis ar pranešimą.
Seminaro vieta: VDU Informatikos fakultetas (Vileikos g. 8, 101 a.)
Praktinių užsiėmimų vieta: (Vileikos g. 8, 501 a., 412 a.)
Socialinių tinklų duomenų vizualizavimas ir analizė
Lektorės: Dr. Judita Kasperiūnienė, asist. Monika Briedienė
Laikas: 10:00 val.
Paskaitos metu (1 ak. val.) aptarsime, kaip sudėtingos techninės, biologinės ir socialinės struktūros gali būti vaizduojamos tinklo (grafo) forma, pristatysime socialinių tinklų analizės raktines sąvokas, socialinio tinklo duomenų vizualizavimo pavyzdžius, diskutuosime.
Praktinio užsiėmimo metu (3 ak. val.), dirbdami grupėse, kursime ir braižysime socialinius tinklus.
Kviečiame įvairių dalykų mokytojus. Specialaus techninio ar kompiuterinio pasirengimo nereikia.
Seminaro vieta: VDU Informatikos fakultetas (Vileikos g. 8, 601 a.)
Praktinių užsiėmimų vieta: Vileikos g. 8, 117 aud.
Jaunimo aktyvumo ugdymas regionų miesteliuose
Laikas: 10:00 val.
Lektorė: Egidija Kiškina
Užsiėmimo metu bus pristatyti vyresniųjų klasių moksleivių kultūrinių poreikių tyrimo (atlikto 2017-2018 m trijose Kauno ir Jurbarko rajonų mokyklose) rezultatai. Aptariami tyrimo metu sukurti modeliai – kaip paskatinti jaunimo kūrybinį aktyvumą mažuose miesteliuose. Pristatoma tyrimo metodika, tyrimo įrankiai ir pateikiamos rekomendacijos, kaip patys mokytojai galėtų atlikti tyrimus savo mokyklose, kuriais remiantis būtų galima inicijuoti miesteliui ir moksleiviams naudingas veiklas. Diskusijose gilinamasi į tyrimų naudingumą, poreikius ir problemas. (Tyrimą miesteliuose rėmė Lietuvos kultūros taryba, S/TYR-12(6.51)-2017).
Lietuvių diasporos istorija
Lektorės: dr. Daiva Dapkutė; dr. Asta Petraitytė-Briedienė
Laikas: 10:00 val.
Seminaro metu bus suteikiamos žinios apie lietuvių emigracijos (nuo XVI a. iki dabartinės lietuvių migracijos) procesus, skirtingas emigracijos bangas ir kryptis, diasporos bendruomenių formavimąsi JAV ir kituose kraštuose; aptariamas diasporos ryšys su gimtuoju kraštu ir diasporos įtaka ekonominiams, politiniams, socialiniams Lietuvos gyvenimo procesams; pristatoma kultūrinė, ekonominė, politinė lietuvių išeivijos veikla: nuo liaudies iki oficialiosios diplomatijos.
Menas, istorija, medijos
Šis seminaras skirtas menų, literatūros, istorijos dalykų mokytojams.
10:00 – 10:45 val.
Tema: Oskarai, Gaubliai ir istorija kine
Lektorius: doc. dr. Edgaras Klivis
Reikšmingiausi šių metų kino apdovanojimai (Auksiniai gaubliai, Oskarai) atiteko istorinio žanro filmams. Bohemijos rapsodija, Žalioji knyga, Favoritė, Roma, Šaltasis karas ir kt. – visi šie filmai nori ekrane atgaivinti praeitį. Paskaitoje siūlome padiskutuoti apie kontroversiškus šių istorinių filmų vertinimus pasaulinėje spaudoje, o taip pat apie kino estetikos ir istorijos sąlyčius bei ne vadovėlinį istorijos pažinimą per kiną.
10:45 – 11:30 val.
Tema: Iliustruojame ar interpretuojame istoriją? Lietuvos XX a. dailės atvejis.
Lektorė: doc. dr. Aušrinė Cemnolonskė
Istorinės tematikos dailės kūrinyje apsijungia dvi tiesos – istorinė ir meninė. Jei ieškosime vien tik istorinės, tai įvykių rekonstrukcijos bus geriausi pavyzdžiai. Tačiau menininkai, kurdami savas istorinės praeities vizijas, išgauna kur kas paveikesnį rezultatą nei rekonstrukcija. Kaip jie elgiasi su šiuo galios įrankiu ir kiek istorinė praeitis gali virsti meninės interpretacijos dalimi? Kiek istorinis paveikslas ar skulptūra yra paveikūs meno krypčių kaitai ir kaip buvo elgiamasi su savo istorijos reprezentavimu XX a. dailėje? Tai seminarinės diskusijos aktualija, paremta konkrečių pavyzdžių analize.
11:45 – 13:00 val.
Tema: Medijų panaudojimas mokyme (-si)
Lektorius: doc. dr. Rimantas Plungė
Seminaro metu bus supažindinama su šiuolaikinių medijų samprata, tradicinių ir naujųjų medijų skirtumais bei unikaliomis medijų savybėmis. Bus aptarti svarbiausi technologiniai išradimai pakeitę komunikacijos ir prezentacijos būdus. Bus aptariama kaip šiuolaikines medijas tikslingai, racionaliai naudoti mokymo (si) procese, kokie yra teoriniai medijų naudojimo pagrindai ir praktiniai taikymo aspektai.
Medijos ir įtraukusis ugdymas ateities visuomenėje
Lektoriai: prof. Auksė Balčytienė, doc. Sigita Burvytė, prof. Kristina Juraitė, dr. Ignas Kalpokas, prof. Giedrė Kvieskienė, prof. Audronė Nugaraitė.
Laikas: 10:00 val.
Skaitmeninių technologijų pasiūla, augantys informacijos srautai ir įvairėjantys komunikavimo būdai tapo nauja šiuolaikinės visuomenės realybe, kuri reikalauja individualaus žinojimo, kritinio mąstymo ir atitinkamų gebėjimų. Medijų ir informacinis raštingumas akcentuoja įtraukaus ir nuolatinio mokymosi būtinybę susivokti greitai besikeičiančioje medijų aplinkoje, gebėti pasirinkti tinkamus šaltinius, atskirti tiesą nuo melo bei turėti praktinių įgūdžių kūrybiškam medijų naudojimui.
Tyrimai rodo, kad jaunimas gyvena socialinių medijų aplinkoje, būtent čia moksleiviai atranda ir dalinasi informacija, mokosi, pramogauja, bendrauja. Todėl itin svarbu mokymosi procese pasitelkti įvairias medijas ir informacijos šaltinius, ugdant išmanius, atsakingus ir kūrybiškus medijų vartotojus.
VDU naujai įkurtas UNESCO-UNITWIN Medijų ir informacinio raštingumo tyrimų centras kartu su Švietimo akademijos ir Viešosios komunikacijos katedros dėstytojais kviečia įvairių dalykų mokytojus į seminarą, skirtą šiuolaikinių medijų integravimui į formalaus ir neformalaus ugdymo procesą.
Šiandieninės politikos aktualijos
Tema: NATO kolektyvinė gynyba ir Baltijos šalių saugumas
Lektorė: dr. Ieva Karpavičiūtė, VDU, PMDF lektorė
Seminaro metu bus aptariami aktualiausi Europos saugumo klausimai bei Šiaurės Atlanto Aljanso pagrindinės politikos kryptys. Bus apžvelgti iššūkiai kylantys Aljansui bei NATO reagavimas į kintančią saugumo aplinką. Seminaro metu bus aptariamas kolektyvinės gynybos principas bei politiniai procesai lemiantys Aljanso politinę, institucinę ir karinę adaptaciją. Taip pat bus apžvelgiama Baltijos šalių narystė NATO bei strateginiai regioninio saugumo aspektai.
Laikas: 10:00 val.
Tema: Pasaulinis politinis kontekstas ir rinkimai Lietuvoje 2019m
Lektorius: dr. Andrius Švarplys, VDU, PMDF lektorius
Seminare bus aptariama Lietuvos politikos scena iš platesnės europinės perspektyvos. Kodėl kyla politinė dešinė Europoje? Kokia demokratijos būklė šiuolaikinėse Europos valstybėse ir pačioje Europos Sąjungoje? Kaip paaiškinti naujųjų politinių judėjimų atsiradimą ir stiprėjimą Vakarų ir Rytų Europoje? Ar kylantis nacionalizmas yra grėsmė demokratijai? Seminare taip pat bus aptariama Lietuvos politinė situacija pastarųjų metų perspektyvoje ir šių metų savivaldos, Europos Parlamento ir šalies Prezidento rinkimų kontekste.
Laikas: 11.00 val.
Tema: Europos sąjungos teikiamos galimybės mokyklos bendruomenei
Lektorė: Diana Lukoševičiūtė-Burneikienė, Kauno Europe Direct informacijos centras
Seminare bus supažindinama su informacijos apie Europos Sąjungą šaltiniais, pristatytos galimybės interaktyviai ir įdomiai pateikti moksleiviams aktualią informaciją apie ES (istorinė raida, atskiros tematikos: ES valstybės, ES institucijos, ekonomika, aplinkosauga, vartotojų teisių apsauga ir pan.). Pristatoma kaip galima bendradarbiauti su mokyklomis žinių ir informacijos apie ES gilinime, supažindinama apie informacijos /mokymosi priemonių apie ES šaltinius, būdus patiems mokytojams užsisakyti ES leidinius, supažindinama su kitomis institucijomis, kurios teikia specializuotą info apie ES bei jų atstovų vizitų galimybės mokyklose.
Laikas: 13:00 val.
Bendradarbiavimas su klasės tėvais
Lektorė: dr. Jorūnė Vyšniauskytė-Rimkienė
Laikas: 10:00 val.
Džiugina faktas, kad vis daugiau moksleivių tėvų įsitraukia į mokyklos bendruomenės gyvenimą. Tačiau kartais kyla klausimai kaip šį bendradarbiavimą užtikrinti, kad jis būtų veiksmingas. Susitikimo metu bus analizuojama kaip skatinti tėvus daugiau įsitraukti į klasės gyvenimą, kokios tėvų įsitraukimo į klasės veiklą ribos, kaip padėti tėvams išgirsti vieniems kitus, kaip spręsti konfliktus kylančius tarp klasės vaikų tėvų. Bus dalijamasi gerąja bendradarbiavimo su tėvais patirtimi.
Psichosocialinė mokinių adaptacija mokykloje
Lektorė: prof. Loreta Bukšnytė-Marmienė
Laikas: 10:00 val.
Seminaro metu aptarsime psichosocialinės mokinių adaptacijos mokykloje reiškinį. Užsiėmime analizuosime geros ir blogos adaptacijos veiksnius, aiškinsimės, kokie požymiai padeda suprasti, jog mokinys turi psichosocialinės adaptacijos sunkumų. Seminaro metu diskutuosime, kaip mokytojas gali padėti mokiniui sėkmingiau prisitaikyti mokykloje.
Mokytojo lyderystė be lozungų: patirtys „čia ir ten“
Lektoriai: prof. habil. dr. Vilma Žydžiūnaitė
Laikas: 10:00 val.
Seminaras skirtas mokytojams praktikams, kurie kiekvieną dieną savo kompetentingumu ir širdies drąsa dalyvauja ugdyme ir realizuoja įvairius ugdymo/si tikslus. Mokytojo praktiko lyderystė nėra mitas ar teorija. Jis yra kasdienė reali praktika. Daugelyje pasaulio šalių mokytojo lyderystės inkorporavimas į mokyklų kultūrą ir visuomenės sampratos apie mokytojo profesiją praplėtimą prisidėjo prie mokytojo profesinio autoriteto ir orumo stiprinimo, mokytojų ir mokinių tarpusavio pasitikėjimo, mokytojų rengimo studijų programų aukštosiose mokyklose gerinimo. Mokytojo lyderystė yra klasėje, pamokoje, o ne už klasės ar mokyklos ribų.
Mokytojo lyderystė yra esminis mokyklos mokymosi kultūros komponentas. Mokytojo lyderystė yra mokyklos gyvenimo kasdiena – ar mes ją pastebime? Ar norime pastebėti? Ar didžiuojamės šia lyderyste? Seminare kalbėsime apie naujausias idėjas, skirtas mokytojo lyderystei, įgyvendinamas pasaulyje; kelsime klausimus ir ieškosime atsakymų dėl mokytojo lyderystės paveikumo. Nebus butaforijos ir lozungų. Dalysimės patirtimis, kurios yra geriausios pasaulyje ir Lietuvoje.
Asmens duomenų apsaugos įgyvendinimas mokyklose: ką reikia žinoti
Laikas: 10:00 val.
Seminaras mokytojams apie asmens duomenų apsaugos iššūkius sparčiai besivystančioje technologijų srityje ir Europos Sąjungos siekius stiprinti teisę į privatumą. Seminaro metu bus aptarta, kokias pareigas turi kiekviena įmonė, įstaiga, organizacija (jų darbuotojai) įgyvendinant naująjį asmens duomenų apsaugos teisinį reguliavimą, užtikrinant kiekvieno asmens (mokinio, darbuotojo) duomenų apsaugą.
Seminaras truks iki 12 val.
Language teaching though short films
Lektorė: Vaida Misevičiūtė, VDU Užsienio kalbų institutas
Laikas: 10:00 val.
During this seminar, the use of short films in language teaching will be discussed. The participants will look at different possibilities to use short films in teaching grammar, speaking, and critical thinking. The seminar will talk about integrating all four language skills- speaking, listening, reading, and writing while working with short films. The first part of the seminar will focus on the possibilities in teaching with short films and provide practical tools for teachers. The second half of the seminar will focus on practical application of ideas and a creation of a lesson plan.
Bioekonomikos plėtra – darnaus vystymosi tikslų įgyvendinimo praktinis kelias ir strateginis požiūris į jos plėtrą
Lektorės: prof. dr. Vlada Vitunskienė ir prof. dr. Vilija Aleknevičienė, VDU Bioekonomikos plėtros fakultetas
Laikas: 10:00 val.
Kai pasaulyje auga gyventojų populiacija, klimato kaitos keliami iššūkiai, senka žemės gelmių ištekliai, bioekonomikos plėtra tampa itin aktuali visame pasaulyje, paremta kvalifikuotų specialistų gebėjimų ir kompetencijų išaugusia paklausa, kuri turėtų tapti varomuoju bioekonomikos varikliu.
Seminare bus aptariamos pagrindinės temos:
- Bioekonomikos plėtros varomosios jėgos: kodėl gamindami ir vartodami neatsinaujinančius iškastinius išteklius turime pakeisti atsinaujinančiais biologiniais ištekliais?
- Strateginis požiūris į bioekonomikos plėtrą: bioekonomika prioritetinė pažangių Vakarų šalių vystymosi kryptis. Žinių, mokslo ir naujovių reikšmė bioekonomikoje: kaip biologines žaliavas ir atliekas paversti didelės vertės produktais.
Pažangi vietos bendruomenė
Lektoriai: VDU Bioekonomikos plėtros fakulteto doc. dr. Gintarė Vaznonienė ir prof. dr. Vilma Atkočiūnienė bei Žemės ūkio mokslo ir technologijų parko Kaimo regioninės plėtros centro vadovas Rimantas Čiūtas.
Laikas: 10:00 val.
Pažangią vietovę galima apibūdinti kaip draugišką gyvenamąją erdvę visoms gyvybės rūšims, kaimynišką ir tvarią aplinką. Pažangi teritorija apjungia miesto ir kaimo vietovę, kaip sudėtingą sistemą, kurioje gyventojai žino apie savo išteklius ir kaip juos naudoti nepažeidžiant darnumo pusiausvyros. Pažangių bendruomenių iniciatyva siekiama kurti vietoves, kur žmonės gali ir nori gyventi, nes novatoriški, skaitmeniniai sprendimai, vietos maisto sistemos leidžia jiems gyventi lengvai ir patogiai. Tokiems sprendimams reikia naujų žinių, kiekvieno bendruomenės nario nuomonės ir sąmoningumo bei tarnaujančios lyderystės.
Seminare bus aptariamos pagrindinės temos:
- Kaip išgirsti kiekvieno bendruomenės nario nuomonę.
- Tarnaujanti lyderystė.
- Vietos maisto sistema sujungia bendruomenę.