In memoriam. Teatralogė, literatūrologė, prof. Irena Veisaitė

Su giliu liūdesiu pranešame, jog mirė teatrologė, literatūrologė, profesorė, Lietuvos nacionalinės ir kultūros premijos laureatė Irena Veisaitė.

1953–1997 m. Irena Veisaitė buvo Vilniaus pedagoginio instituto (dab. VDU Švietimo akademijos) docentė, dėstė Vakarų Europos ir vokiečių literatūros istoriją. Tuometinio Lietuvos edukologijos universiteto Garbės daktarė. Profesorė paskelbė per 200 straipsnių Lietuvos ir užsienio spaudoje, yra uždrausto užsienio literatūros vadovėlio bendraautorė ir kelių knygų sudarytoja. Taip pat yra mokyklinių vadovėlių bendraautorė, keliolikos knygų sudarytoja.

Aurimo Švedo knygoje „Irena Veisaitė: gyvenimas turėtų būti skaidrus“ profesorė prisiminė darbą universitete. „Dirbau su jaunais žmonėmis ir „augau“ kartu su jais, išgryninau savo vertybes. Kai man studentai įteikė medalį – tokį kartoninį paveikslėlį – už laisvės dvasią „skęstančiame Titanike“, buvau labai laiminga.  Vertinu ir myliu savo studentus, su daugeliu jų likome draugai“, – sakė prof. I. Veisaitė.

Būdama viena iš nedaugelio Lietuvos žydų, išgyvenusių holokaustą, I. Veisaitė visuomet pasisakydavo už santaiką, stengėsi puoselėti lietuvių ir žydų dialogą. I. Veisaitė buvo įvertinta daugybe apdovanojimų: Ketvirtojo laipsnio Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu; Sugiharos fondo – „Diplomatai už gyvybę“ apdovanojimu – Metų Tolerancijos žmogus; Barboros Radvilaitės medaliu už nuopelnus kultūrai ir švietimui; Lietuvos švietimo ir mokslo ministerijos garbės ženklu. Gėtės institutas apdovanojo Gėtės medaliu už viso gyvenimo veiklą, kuri buvo varomoji vokiečių ir lietuvių kultūrinių mainų jėga, už kūrybiškumą ir pilietinę drąsą sakyti tai, kas ne visiems patinka.

Taip pat įvertinta LR Vyriausybės kultūros ir meno premija; Lietuvos Respublikos ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje. Lenkijos Respublikoje, Seinuose įsikūręs Tautų, kultūrų ir menų „Paribio“ fondas skyrė „Paribio Žmogaus“ („Człowiek Pogranicza“) titulą. Yra gavusi Vokietijos Federacinės Respublikos ordino „Už nuopelnus“ Didįjį kryžių (Großes Bundesverdienstkreuz).

 

VDU bendruomenės vardu reiškiame užuojautą prof. I. Veisaitės artimiesiems.