Kas sieją Raganų kalną ir Platelių ežero paslaptis? Unikaliame meniniame projekte jaunieji menininkai išeis iš komforto zonos
Dažnai mes keliaujame toli, kad atrastume stebuklų, tačiau kartais pamirštame pažvelgti čia pat. Kas yra Lietuvos stebuklai? Ką galime išskirti? Kur juos rasti? Sausio 24–26 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“, Vilniuje, vyksiančioje tarptautinėje turizmo, kelionių ir aktyvaus laisvalaikio parodoje „Adventur 2025“ Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos Mokomojo dalyko pedagogikos: dailės pedagogikos studentai, jaunieji menininkai jungsis prie unikalaus meninio projekto „7 Lietuvos stebuklai” ir tapys išskirtinius objektus.
Parodoje jaunieji menininkai tapys septynis Lietuvos stebuklus: Raganų kalną, Puntuko akmenį, Krekenavos apžvalgos bokštą, Platelių ežerą, Velnio duobę, Druskininkų mineralinius šaltinius, Negyvąsias kopas.
„Tai unikalios vietos Lietuvoje, kurios žavi savo istorija, gamtos grožiu ar paslaptimis. Kiekvienas stebuklas turi savo legendą, paslaptį arba netikėtą faktą, kuris paverčia kelionę į šią vietą nepaprasta patirtimi”, – sako parodos organizatoriai.
Jaunieji menininkai per tapybą atskleis paslaptingas legendas
„Man menas yra patirtis. Per jį aš galiu išgyventi, ką reiškia būti kūrėju ir tuo pačiu metu vaiku, kuris nenustoja svajoti. Galiu tuščiame lape sukurti naują pasaulį: veikėjus, istorijas, išreikšti patirtus jausmus, įspūdžius, pasitelkdama tik kelias spalvas ir įrankius. Tai tarsi atkartojimas mūsų pasaulio sukūrimo, tik trapiomis ir netobulomis formomis. Tame yra kažkas kerinčio, kas verčia mane sugrįžti vėl ir vėl prie kūrybos. Tai yra man meno prasmė. Jungiuosi prie šio unikalaus projekto“, – sako jaunoji menininkė Milda Kaunaitė.
Mildos kolega Gytis Genevičius jau mokykloje nuo penktos klasės dalyvavo avangardinės mados festivaliuose, mokydamasis Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje, jis įkūrė savo mados klubą. Jo avangardiniai darbai, meniniai projektai pelnė daug prizinių vietų tarptautiniuose konkursuose. Tad jis mielai priėmė iššūkį jungtis prie projekto „7 Lietuvos stebuklai” ir tapyti Druskininkų mineralinius šaltinius. „Man patiko šie šaltiniai dėl savo galios bei gražaus mito apie deivę. Legenda pasakoja, kad vietos gyventojai pastebėjo, kaip sužeisti gyvūnai gyja, gerdami šaltinių vandenį. Tikėta, kad šiuos šaltinius saugo požemių deivė, dovanojanti sveikatą tik tiems, kurie tiki jų galia. Tad šį objektą galiu kurti iš įvairių požiūrio taškų. Tikiu, jog dalyvaudamas šiame meniniame projekte įkvėpsiu savo mokinius kurti“, – sako jaunasis menininkas, Disleksijai draugiškoje mokykloje dirbantis dailės pedagogas.
Gyčiui pritaria ir kolegė, dailės pedagogikos studentė Teresė Krutulytė, kuri asmeniškai kaip jai labiausiai artimą Lietuvos stebuklą išskiria Dzūkijos regione esantį Dusios regioninį parką. „Esu iš tų kraštų, todėl ten visi trys esantys ežerai: Dusia, Metelys, Obelija yra sukūrę brangių prisiminimų vaikystėje. Tad džiaugiuosi, jog atsigręžiame į Lietuvos išskirtinius objektus“, – teigia T. Krutulytė.
Kitas būsimas dailės pedagogas Matas Darulis pieš Kuršių neriją. „Ši vieta man stebuklinga, mistiška, jau vaikystėje Juodkrantė, Raganų kalnas yra palikęs didelį įspūdį“, – teigia M. Darulis.
Būsimų dailės pedagogų ugdymasis – ne tik auditorijose
VDU Švietimo akademijos dėstytoja, žinoma dailininkė, scenografė prof. dr. Giedrė Riškutė-Kariniauskienė didžiuojasi savo studentais, kurie jau studijų metais laimi prizinių vietų pleneruose, nacionaliniuose bei tarptautiniuose konkursuose, dalyvauja parodose. Pasak dailininkės, jauniesiems menininkams reikia išeiti iš komforto zonos, šiandien studentai nebenori sėdėti tik universiteto auditorijose, jie nori keliauti į atviras erdves. „Šiuolaikiniai studentai išties reiklūs, žingeidūs, jie nori kuo daugiau sužinoti apie meninį ir pedagoginį gyvenimą, dalyvauja menininkų parodose, kelia klausimų ir ieško atsakymų“, – sako menininkė.
Pati Giedrė mėgsta keliauti po Lietuvą, žavisi jos gamta ir unikaliais objektais. Nemaža dalis jos meninių darbų tiesiogiai arba asociatyviai siejasi su gamtos stichijomis, jos kūryboje ryški meninė gamtos formų ir nuotaikų interpretacija.
Be minėtų jaunųjų menininkų unikaliame projekte dalyvaus Margarita Kalinka, Milda Zoltnerytė, Santa Gintvainytė ir Paulina Jakevičiūtė.