Jaunimą iš Lietuvos ir Ukrainos subūrė dar vieni bendruomenių lyderių ir pilietiškumo mokymai
Spalio pabaigoje jau trečią kartą Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), Ukrainos centras, Prezidentūros kanceliarija, Ukrainos ambasada, vykdydami projektą „Pažintinis vizitas. Ukrainos centras – gerasis pilietinės visuomenės stiprinimo pavyzdys“ organizavo „Bendruomenių akseleratloriaus“ mokymus jauniems ukrainiečiams – būsimiems Lietuvos bendruomenių lyderiams.
Spalio 22–26 dienomis vykusiame projekte dalyvavo 22 ukrainiečiai, iš jų – 12 merginų atvykusių iš Ukrainos. Dalyviai susipažino su Ukrainos centro veiklomis VDU Kaune ir Vilniuje, kartu su vietinių jaunimo idėjų kalvės diskusijoje „Youth Think Tank“.
Šįkart renginio tema „Pilietinis aktyvizmas kaip saviraiškos būdas šiuolaikiniam jaunimui“, kur renginio dalyviai – jaunuoliai iš Ukrainos ir Lietuvos tyrinėjo, kaip bendruomeniškumo skatinimas, aktyvizmas gali būti stipri saviraiškos priemonė, kaip pilietiniai judėjimai gali padėti formuoti jauno žmogaus tapatybę ir prisidėti prie ateities kūrimo.
Renginyje dalyvavo Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė, VDU Komunikacijos prorektorė Vilma Bijeikienė, Lietuvoje viešinčia Ukrainos institucijų ir valstybės įmonių atstovų delegacija.
Pasak pirmosios ponios, Ukrainos centro ir partnerių socialinėmis inovacijomis siekiama skatinti ilgalaikius sisteminius pokyčius, gerinti Ukrainos pabėgėlių gyvenimą, siekti geresnės laikinai perkeltųjų ukrainiečių socialinės įtraukties, įgyvendinant trumpalaikius ir ilgalaikius tikslus.
„Centras jau subūrė daugybę nacionalinio ir tarptautinio lygmens rėmėjų, skatina gerosios patirties keitimąsi ir stiprina ryšius su ukrainiečių bendruomenę remiančiomis institucijomis. Ukrainos centras nuolat siekia plėsti ir palaikyti šį partnerystės tinklą, ir tokiu būdu stiprinti Ukrainos bei jos žmonių balsą bei užtikrinti tolesnę pagalbą jiems“, – teigė D. Nausėdienė.
Mokymų metu projekto dalyviai susipažįsta su įvairiomis institucijomis ir organizacijomis, veikiančiomis Lietuvoje, kurios dirba su mūsų šalyje gyvenančiais ukrainiečiais. Bendruomenių lyderiai turi galimybę užmegzti partnerystes bei inicijuoti bendruomenių iniciatyvas ir projektus, kuriais bus sprendžiamos aktualios problemos ir iššūkiai.
„Džiaugiamės, jog mokymai tęsiasi, jų tikslas – ugdyti aktyviausių ukrainiečių ir lietuvių vietos bendruomenių regionuose lyderystės kompetencijas, gebėjimus telkti, organizuoti veiklas, rengti ir įgyvendinti projektus“, – sako VDU Komunikacijos prorektorė Vilma Bijekienė.
Pasak projekto vadovės, Tarptautinių ryšių koordinatorės Lauros Lapinskės, pasibaigus mokymams, dalyviai pozityviai bei teigiamai atsiliepė apie mokymų turinį, ekspertų paskaitas, pažintinius vizitus Vilniuje, Kaune, Trakuose, Prezidentūroje. „Visų mokymų metu vyravo šilta bei įtraukianti atmosfera. Dalyviai sakė: tai buvo kur kas daugiau nei mokymosi patirtis, tai buvo tarsis gyvos bendruomenės pradžia“, – pasakojo L. Lapinskė.
Projektas finansuojamas Lietuvos ir Ukrainos jaunimo mainų tarybos lėšomis.
Apie Ukrainos centrą
Nuo 2022 m. birželio VDU Švietimo akademijoje Vilniuje veikiantis Ukrainos centras ne tik telkia Lietuvoje įsikūrusią ukrainiečių bendruomenę, bet ir rūpinasi jos poreikiais, siūlo atvirą kultūros, švietimo ir bendruomeninių paslaugų erdvę, rengia Lietuvos ir tarptautinius ekspertus įtraukiančias konferencijas. Ukrainiečių antraisiais namais tapęs centras kiekvieną mėnesį sulaukia tūkstančių lankytojų, čia rengiama šimtai įvairių veiklų, įskaitant psichologinius, edukacinius, kultūrinius užsiėmimus. Bendradarbiaujant su Britų Taryba ir kitomis institucijomis, centre rengiamos jaunimo idėjų kalvės, diskutuojama apie dirbtinio intelekto, daugiakultūriškumo ir kitas temas. Centro iniciatyva „Bendruomenių akseleratorius“ organizuoja mokymus ukrainiečių ir Lietuvos bendruomenių lyderiams, kuriais siekiama prisidėti prie pilietinio dalyvavimo skatinimo ir bendruomenių įgalinimo. Šios iniciatyvos dėka Ukrainos centras tapo ukrainiečių bendruomenes vienijančiu centru visoje Lietuvoje. Bendradarbiaujant su VDU Ukrainos centru, analogiškos institucijos kuriasi ir kitose šalies vietovėse – šių metų vasarį duris jau atvėrė ir pirmasis regioninis Ukrainos centras Kupiškyje.