VDU Švietimo akademijos studentai apie tarptautinę pedagoginę patirtį

„Baisiau yra tada, kai nepabandai, tiki ne savimi pačiu, bet kitų žmonių kuriama nuomone apie tave“, – sako Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijos (ŠA) absolventė Monika Jovaišaitė, kuri visai neseniai grįžo iš Erasmus+ absolventų praktikos Ispanijoje, BIS (Baltic International School) mokykloje. „Juk nebūtina po mokslų staigiai bėgti dirbti. Gyvenime taip išvažiuoti progų gali daugiau ir nepasitaikyti,“ – kolegei antrina taip pat BIS praktiką atlikęs Gytis Krivickas VDU ŠA baigęs kūno kultūros specialybę. Abu absolventai džiaugiasi savo sprendimu pasinaudoti VDU teikiama Erasmus+ absolventų praktikos galimybe įgyti tarptautinės patirties ir dalinasi savo įspūdžiais iš saulėtosios Tenerifės.

Praktikoje įgyta patirtis

„Labiausiai neramino tai, kaip vyks ugdymo procesas, bet tuo pačiu metu džiaugiausi, jog turėsiu progą gyventi prie Atlanto vandenyno“, – prisimena M. Jovaišaitė ir priduria, jog prieš praktiką manė, kad teks vienu metu mokyti daug mokinių, tačiau BIS klasėse mokinių ne daugiau nei dvylika. BIS mokyklėlė skirta Tenerifėje gyvenančių lietuvių vaikams. Praktikos vietą studentai susirado patys. „Ieškojau organizacijos, kuri vadovautųsi naujovėmis ir remtųsi kitomis vertybėmis nei įprastinės mokyklos. Būtent tokia man pasirodė BIS mokykla“, – pasakoja G. Krivickas bei užsimena, jog geras praktikos vietos oras taip pat turėjo reikšmės pasirinkimui.

„Vaikai yra vaikai – Lietuvoje, Ispanijoje ar bet kur pasaulyje. Vieni nori sportuoti, kiti – ne. To neišvengsi“, – sako G. Krivickas. Šiltas oras čia turi ir savų minusų, vaikų motyvacija sportuoti alinant kaitriai saulei – itin žema. „Teko perdėlioti pamokų tvarkaraštį, jog kūno kultūros pamokos vyktų rytais,“ – teigia VDU ŠA absolventas, kuriam papildomai teko vesti ir anglų kalbos pamokas. Po jų G. Krivickas organizuodavo neformalaus ugdymo sporto būrelį į kurį ateidavo ir ispaniškas mokyklas lankantys arba tik atostogoms atvykę vaikai.

„Nuo praktikos pradžios buvome įtraukti į mokyklos veiklą su kitais praktikantais. O per įvairiapusišką, mokykloje vykdomą ugdomąją veiklą patyrėme iš ties daug emocijų, nuotykių, pakilimų ir nusileidimų“, – pasakoja M. Jovaišaitė, kuri su kitais praktikantais organizavo „Šeštadieninę lituanistinę mokyklėlę“ ilgai saloje gyvenantiems lietuvių vaikams.

„Išmokau savianalizės ir savikritikos, kūrybiškumo, per kurį siekiau sudominti mokinius gamtos pamokomis, skatinau atlikti bandymus. Išmokau ieškoti netradicinių sprendimų ir nepasiduoti baimėms“, – įgyta patirtimi dalinasi M. Jovaišaitė ir priduria, jog čia suprato, kad ateityje norėtų dirbti mažose klasėse, nes tik tokiu būdu, VDU absolventės nuomone, galima sukurti ryšį tarp mokytojo ir mokinio, kuris yra būtinas siekiant sėkmingo bendradarbiavimo. „Mokykla daug dėmesio skiria mokinių emocijoms, todėl ir pats pradėjau labiau į tai gilintis. BIS vykdavo vidiniai mokymai skirti mokytojams, kuriose ir patys turėjome gilintis į savo vidų, vertybes“, – įspūdžiais dalinasi G. Krivickas.

Praktika po mokslų baigimo – ne žingsnis atgal

„Tenerifė – magiška sala. Nenuostabu, kodėl ji taip pamėgta lietuvių, savo grožiu bei šiluma ji užburia kiekvieną ten atvykusį“, – pasakoja VDU ŠA absolventė, kuriai gyvenimas saloje pasirodė lėtas ir jaukus. Po pamokų praktikantai leisdavosi į keliones po salą, kalnus. „Vietiniai žmonės mandagūs, atsipalaidavę ir laimingi, bet gal kartais per daug tingūs“, – sako G. Krivickas ir priduria, jog nors praktikoje praleido pusę metų – neaplankytų vietų saloje liko daugybė.

„Praktika ne tik padeda įgyti patirties, bet per ją susipažįsti su daug bendraminčių. Tai puiki proga pagyventi užsienyje, pažinti kitos šalies kultūrą, žmones. Išvykti praktikuotis į kitą šalį, vos pabaigus mokslus, nėra žingsnis atgal, tai išėjimas iš savo komforto zonos, taip leidžiant sau tobulinti jau įgytas kompetencijas, tam tikra prasme tai iššūkis, padedantis realizuoti save bei išryškinti konkrečius sau išsikeltus tikslus“, – teigia M. Jovaišaitė. Jai antrina ir G. Krivickas pridurdamas, jog Vytauto Didžiojo universitetas visais klausimais labai daug padeda ir skatina studentus išvykti – „tarptautinės studijos ir praktika – neatsiejama VDU dalis“, – tikina universiteto absolventas.

„Erasmus+ absolventų praktikos programa yra puiki proga po studijų padaryti pertrauką ir atlikti tam tikrą repeticiją prieš vis labiau didėjančius gyvenimo iššūkius“, – sako M. Jovaišaitė ir skatina visus nebijoti žengti žingsnį pirmyn pasiryžtant geriausiam nuotykiui gyvenime.

VDU skatina savo studentus bei absolventus pasinaudoti praktikos galimybėmis, juk niekada nežinai ar tokia proga gali dar kada pasitaikyti.

„Erasmus“ praktikos konkursas