Vroclavo universitete įvyko VI Tarptautinis lituanistų kongresas

2022 metų gegužės 19-20 dienomis Vroclavo universitete šeštąjį kartą įvyko Tarptautinis lituanistų kongresas. Po pandemijos pertraukos vėl mokslininkai, literatūrologai, švietimo ekspertai susiburė kongrese ir skaitė pranešimus sekcijose, skirtose lietuvių kalbai ir literatūrai, istorijai, politikai, kultūrai, teisei, politikai ir tarptautiniams santykiams. Šiemet daug buvo kalbama apie humanisto Pranciškaus Skorino asmenybę, Lietuvos Respublikos Konstituciją ir laisvę.

Kongreso metu buvo paminėtas  Vroclavo universiteto ir Vytauto Didžiojo universiteto penkiasdešimties metų bendradarbiavimo sukaktis. Taip pat jau dvidešimt metų Vroclavo universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros studijų centras gyvuoja, tad  pranešėjai daug kalbėjo  apie lietuvių kalbos sklaidą Lenkijoje ir Baltistikos centruose.

Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademija– vienas iš organizatorių, tad kongreso metu VDU Komunikacijos prorektorė Vilma Bijeikienė skaitė plenarinį pranešimą apie lituanistiką Lietuvoje, pasaulyje ir VDU universitete, taip pat VDU Teisės fakulteto dekanas Dainius Žalimas skaitė plenarinį pranešimą „Lietuvos Respublikos Konstitucijos priėmimo 30 metinės“.

Tarptautiniame lituanistų kongrese VDU mokslininkai: Joris Kazlauskas, Arūnas Vaicekauskas, Jurga Macijauskaitė-Bonda, Virginija Balsevičiūtė-Šlekienė, Dalia Kuizinienė, Gitana Vanagaitė, Tomasz Blaszczak, Daiva Dapkutė, Jurga Trimonytė-Bikelienė pristatė aktualius mokslinius pranešimus bei naujausius savo tyrimus.  Dalis mokslininkų vyks pagal projektą „Užsienio Baltistikos centrų ir Lietuvos mokslo ir studijų institucijų bendradarbiavimo skatinimas” Nr. 09.3.1-ESFA-V-709-01-0002.

Pirmąją kongreso dieną vainikavo VDU Švietimo akademijos Mokomojo dalyko pedagogikos: muzikos pedagogikos studentų koncertas.

Antrąja Tarptautinio lituanistų kongreso dieną VDU Švietimo akademijos Lituanistikos ir tarptautinių programų centro vadovė Vilma Leonavičienė su kolegomis iš lituanistinių mokyklų bei Baltistikos centrų pakvietė į sekciją „Erasmus+ Strateginių partnerysčių projektas diLILAC. Lietuvių kalbos ir kultūros mokymų skaitmenizavimas“, kur pristatė naujausiais įžvalgas, tyrimo rezultatus.

Kongreso rengėjai palietė ir Ukrainos įvykius, renginio metu dalyviai buvo pakviesti  į režisieriaus Manto Kvedaravičiaus filmo „Mariupolis“ peržiūrą.

„Tai puiki proga tarpvalstybiniam ir tarpkultūriniam dialogui bei galimybė palaikyti mūsų draugus ir partnerius Ukrainoje, susiburti ir padiskutuoti aktualiomis temomis“, – sako kongreso rengėjai.

Tarptautinio lituanistinio kongreso programa.