Kaune duris atveria modernus Pedagogų rengimo centras
Lapkričio 7 d. Kaune duris iškilmingai atvers Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Pedagogų rengimo centras (K. Donelaičio g. 52). Jis įsikūręs erdvėse, įrengtose renovuojant ir modernizuojant universiteto turimą infrastruktūrą: įrengta per 100 darbo vietų ugdymo mokslų studijų programų dėstytojams ir mokslo darbuotojams, padidintas auditorijų ir seminarams skirtų kambarių skaičius.
Anot pastato architektų Vytauto Juškaičio ir Tomo Dimavičiaus, projekto metu atnaujinta fasado architektūrinė išraiška, pakeistas išplanavimas, atnaujinta infrastruktūra.
„1977 m. architekto Alfredo Antano Jakučiūno projektuotas pastatas per daugiau kaip 40 metų buvo gerokai nusidėvėjęs savo apdaila, tačiau ne tūrine pastato kompozicija, proporcijomis ir konstrukcijomis.
Iš kitų mūsų projektuotų pastatų šis išsiskiria atsakomybe, kurią reikėjo prisiimti, rengiant architekto Alfredo Antano Jakučiūno projektuoto pastato, projektą. Buvo didelė garbė, derinantis projekto sprendinius, apsilankyti Alfredo namuose ir išgirsti jo tvirtą ir argumentuotą nuomonę, dėl ko buvo pasirinkti teisingi projekto sprendiniai ir teisinga tolesnė projekto kryptis“, – sako architektas V. Juškaitis.
Anot architekto T. Dimavičiaus, pastato projekto sprendiniai išsiskiria dinamiška plokštumų kompozicija, būdinga šiuolaikinės modernios architektūros formavimo principams, kuo savo metu pasižymėjo modernioji laikinoji tarpukario Lietuvos sostinė Kaunas.
„Esamo pastato neutrali fasadų išraiška kompensuojama dinamiška langų bei aklinų sienų kompozicija, siekiant pagyvinti fasadų architektūrinę išraišką. Stambus plokštumų mastelis pastatui suteikia solidumo, o fasadas projektuotas taip, kad būtų atpažįstamas ir jungiantis pastato architektūrą su kitais VDU pastatais. Išskirtinė ir pati pastato vieta“, – teigia jis.
Rekonstruojant pastato erdves buvo atsižvelgta į patalpų funkciją pagal naujai numatomą mokslo paskirtį. Erdvės planuojamos taip, kad būtų patogios, šviesios, funkcionalios, pro langus atsivertų graži miesto panorama. Parinktos kokybiškos natūralios ir ilgai tarnausiančios apdailos medžiagos, tokios kaip stiklas, kvarcas, akmens masė. Vyraujančios spalvos – skirtingų atspalvių neutralios, žemiškos ir ramios, skatinančios susikaupimą, kartu ir lavinančios.
31 auditorijoje, kurioje vienu metu pastate galės studijuoti daugiau kaip 850 studentų, įdiegtos išmaniosios technologijos, kurios sudaro galimybę pilnai ir visapusiškai taikyti mišraus (tiesioginio ir nuotolinio) mokymo(si) galimybes, sukuria didesnes interaktyvumo galimybes.
Rekonstruota visa bibliotekos centrinė knygų saugykla, įrengtos modernios slankiojančios lentynos. Rekonstruota ir šalia esanti automobilių stovėjimo aikštelė, pėsčiųjų takai, vidinis kiemelis, įrengtas teritorijos ir pastato apšvietimas. Išsaugoma vertingoji Kauno Naujamiesčio savybė – parametrinis gatvės apsodinimas medžiais.
VDU Švietimo akademijos kanclerė prof. dr. Lina Kaminskienė atkreipia dėmesį, kad keičiantis laikams kinta ir pačių pedagogų požiūris į studijas, mokymosi bei mokymo procesus.
„Mokytojo profesijos bei studijų prestižas nėra atsiejamas nuo modernių, šiuolaikiškų mokymosi aplinkų. Naujos kartos mokytojai yra lyderiai, atsakingi už visuomenės raidą. Kai supranti šią atsakomybę, kitaip pradedi vertinti šios profesijos unikalumą. Naujos kartos mokytojas turi būti žingeidus, kūrybiškai bei sumaniai vedantis mokinius pažinimo keliu. Įsitraukimas į ekspertinę švietimo veiklą ne tik Lietuvoje, bet ir įvairiose Europos sąjungos šalyse ir institucijose, bendradarbiavimas su užsienio kolegomis, inovacijų diegimas ir lyderystė prisidedant prie jaunųjų pedagogų rengimo – tai tik dalis veiklų, kuriose šių profesijų atstovai itin laukiami“, – sako Švietimo akademijos kanclerė prof. dr. Lina Kaminskienė.
Moderniame VDU Pedagogų rengimo centre suformuotos erdvės studentų grupiniam, individualiam darbui. Kitais metais bus atvertos Švietimo pagalbos centras su Įtraukiojo ugdymo laboratorija ir multisensoriniu kambariu, Akių judesio sekimo laboratorija, Dirbtinio intelekto ir robotikos laboratorija, skirta tyrinėti technologijų ir dirbtinio intelekto panaudojimą ankstyvajame ugdyme .
Šiame pastate be VDU Švietimo akademijos taip pat yra įsikūręs Ekonomikos ir vadybos fakultetas, Užsienio kalbų institutas.
VDU Švietimo akademija įkurta 2019 metų pradžioje, prie VDU prijungto Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) pagrindu. Po integracijos duris atvėrusi VDU Švietimo akademija, didžiausias pedagogikos centras Lietuvoje, Kaune ir Vilniuje rengia mokytojus visiems švietimo lygmenims. Nuo pat integracijos pradžios VDU Švietimo akademija užsitarnavo lyderystę pedagogų rengimo srityje.